Roon 1.3 ile Çok Kanallı DSD

Belki ileride Roon sayısal müzik yazılımı hakkında daha detaylı bir yazı yazarım. Burada kısa bir özet ve Roon 1.3 sürümü ile gelen bazı özelliklerden bahsetmek istiyorum.

Biliyorsunuz müzik dinlerken CD, LP gibi fiziksel medyadan sayısal dosya formatına geçtiğinizde kullanıcı deneyiminde bazı farklılıklar oluyor. Örneğin, sayısal ortamda binlerce albümden oluşan bir müzik kütüphanesine hızlı ve pratik olarak erişebiliyorsunuz. Dolapları dolduracak LP ve CD’leri bir hard diske sığdırabiliyorsunuz.  Ancak, müziği dinlerken albüm kapağını veya CD kitapçığını inceleme zevkinden mahrum kalıyorsunuz.

İşte, Roon bu noktada sayısal ortamda çok iyi bir kullanıcı deneyimi sağlıyor. Roon, dinlediğiniz müzik ile ilgili fotoğrafları, biyografileri, yorumları, şarkı sözlerini ve konser tarihlerini bulur ve sanatçılar, besteciler, müzisyenler ve yapımcılar arasında bağlantılar kurar. Roon ile elde ettiğiniz, sayısal müzik yazılımı yanında çok kapsamlı bir sayısal dergidir. Tabi bunun bir fiyatı var. Denemek isterseniz bir yıllık fiyatı 119$. Ömür boyu kullanmak isterseniz 499$ ödemek gerekiyor.

Roon çözümü 3 parçadan oluşur.

  1. Çekirdek: Çekirdek güçlü bir bilgisayar üzerinde kurulu, medya sunucu yazılımıdır; müzik koleksiyonunuzu pek çok kaynaktan yönetir ve Roon’un geliştirilmiş bilgilerini kullanarak birbirine bağlı bir sayısal kitaplık kurar. Çekirdek Mac veya Windows PC veya Roon donanım ortaklarının sağladığı bir sunucu olabilir.
  2. Kontrol: Mac, Windows, iPad, iPhone ve Android cihazlarından Roon uygulamaları ile müziğe göz atabilir ve oynatabilirsiniz.
  3. Çıkış: Bir DAC (Digital Analog Converter) veya Network Player olabilir.

Gelelim Roon 1.3 sürümü ile gelen yeniliklere.

  1. 44.1kHz – 384kHz PCM, DSD128 ve DSD256 gibi içerikleri çalabildiğiniz gibi bu seviyelere doğru örnekleme (re-sampling) yapabileceksiniz. Ayrıca, SRC filtre seçeneklerinden zevkinize uygun birini seçebileceksiniz.
  2. ExaSound veya Merging Technologies gibi çok kanallı DAC’lara çok kanallı DSD içerik gönderebileceksiniz; kanal eşleme (mapping) veya stereo’ya aşağı karıştırma (down mixing) uygulayabileceksiniz.
  3. Roon 1.3 sunucu ile Sonos cihazlarınıza akış (streaming) mümkün.
  4. Örneğin HDtracks’ten bir albüm satın aldınız; Roon içinden ilgili JPG veya PDF dosyalarını görebileceksiniz.
  5. Sosyal paylaşım özelliği ile o an dinlediğiniz müziği Facebook ve/veya Twitter ile paylaşabileceksiniz (eğer meraklısıysanız).
  6. “Kolleksiyon” adı altında sanal bir oynatma listesi oluşturabileceksiniz. bu listenin içinde ne gireceği tamamen sizin tasarrufunuza kalmış.

Yenilikler bunlarla sınırlı değil. Detaylar için Roon Labs web sitesini takip ediniz. Roon 1.3’ün bu ay içinde çıkması olası.

Bir Cevap Yazın