YouTube, Tidal vb Uygulamaların Sesini DAC’tan dinlemek (2) VB-Audio Hi-Fi Cable

Önceki yazıda, web tarayıcıda açtığınız YouTube, Tidal, Spotify vb uygulamaların sesinin JRiver Media Center ve WDM sürücü ile nasıl DAC’a aktarılacağından bahsetmiştim. Bu seferki yazıda, aynı şeyi JRiver ve WDM sürücü olmadan VB-Audio Hi-Fi Cable ile nasıl yaptığımı anlatacağım.

Neden buna gerek duyduğumu tekrar edeyim. Web tarayıcıda bir ses uygulaması çalıştırdığınızda, sesi Windows Kayıttan Yürütme Aygıtlarından birine (örn. bilgisayarın hoparlörüne) yönlendirebilirsiniz. Kullandığım exaSound DAC’ın özel ASIO sürücüsü Windows Kayıttan Yürütme Aygıtları arasında listelenmiyor. Öncelikle bunun normal olduğunu belirteyim, çünkü exaSound sürücüsü Windows ses alt sistemini bypass ederek daha kestirme ve temiz bir yol ile sayısal sesi “bit perfect” olarak USB portuna eriştiriyor. Peki web tarayıcının sesini nasıl DAC sürücüsüne yönlendireceğim?

Bunun için VB-Audio’un (www.vb-audio.com) Bit Perfect Virtual Hi-Fi Cable ürününden faydalandım. Bu sanal bir kablo, ismine bakarak fiziksel bir kablo olduğunu düşünmeyin. Ürün www.vb-audio.com/Cable/index.htm#DownloadASIOBridge adresinden ücretsiz olarak indirilebilir. Bu bir “donationware” yani – isterseniz – bağışta bulunma yazılımı. XP, Vista, Win7, Win8 32/64 bit destekleniyor.

Virtual Hi-Fi Cable sürücüsü 24 bit, 384 kHz ses akışını destekliyor. ASIO-Bridge uygulaması ile, Hi-Fi Cable’ın girişi ASIO Device Output’a yönlendirilebilir ve ASIO Device Input, Hi-Fi Cable’ın Çıkışına yönlendirilebilir.

Virtual Hi-Fi Cable kurulduktan sonra ilk yapılması gereken default Windows Kayıttan Yürütme Aygıtı olarak seçmek. Böylece web tarayıcısındaki uygulamanın sesi Virtual Hi-Fi Cable girişine gider.

Virtual Hi-Fi Cable uygulamasını açtığınızda uygulama penceresinin 3 ana bölümden oluştuğunu görürsünüz. Soldan sağa doğru ilk bölümde giriş bilgilerini görürsünüz; kanal sayısı, örnekleme frekansı, bit çözünürlüğü… Hatta sesin hangi ASIO kanalından geleceğini bile seçebilirsiniz.

Ortadaki bölümde, siyah ekranın üst bölümüne tıklayarak girişin hangi sürücüye yönlendirileceğini seçebilirsiniz. Yukarıdaki örnekte exaSound ASIO (2ch) seçilmiş. Uygulama penceresinin sağ bölümü ise çıkış bilgilerini gösteriyor. Sonuç olarak, Windows işletim sistemi web tarayıcıdaki uygulamanın sesini, Hi-Fi Cable aracılığı ile exaSound DAC sürücüsüne yönlendiriyor.

Pencerenin üst sol tarafında çeşitli “Latency” değerleri seçebiliyorsunuz. Yazımda bu detaya girmeyeceğim. İsterseniz aşağıdaki VB-Cable rehberinden detayları öğrenebilirsiniz.

Uygulamayı çok kolay kurdum ve tatmin edici bir sonuç aldım. Yüksek bit çözünürlüğü, bit perfect olması artı yönleri. Üstelik önceki örnekte olduğu gibi JRiver gibi bir yazılıma da gerek kalmıyor. Tabi JRiver DSP özelliklerinden faydalanamıyorsunuz.

Kaynaklar:

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın